Skip to main content
Resources for:

NTDP
| Jul 27, 2022

USA Lacrosse Invites 150 Players to Women's NTDP Combine

By USA Lacrosse Staff

SPARKS, Md. — USA Lacrosse has invited 150 of the nation's top high school women's lacrosse players to compete in the National Team Development Program Combine Aug. 8-10 at its headquarters in Sparks, Md. The players represent high schools from 23 states and the District of Columbia.

The three-day combine will include on-field, strength and conditioning, nutrition, recruiting and sport psychology training to help players prepare for higher levels of play and introduce them into the U.S. national team pipeline.

Serving as coaches for the women's program in 2022 will be six individuals will previous experience with the U.S. national team program.

Serving as the head coach of the U16 team will be University of Maryland assistant coach Caitlyn McFadden Phipps. This is her second year working with the NTDP and she was a gold medal winner with the U.S. 2009 and 2013 world championship teams. She'll be assisted by Molly Ford Hutchinson and Danielle Spencer. Ford Hutchinson, the head coach at The Hockaday School in Texas, is in her third year with the NTDP and is a former U.S. national team member. Spencer, the head coach at Stanford, is a previous U.S. national team member.

Lauren Schwarzmann Skellchock, the head coach at Mount St. Mary's, returns as head coach for the USA Select U18 team. She is a past U.S. team member and will be assisted by Kristin Carr and Megan Huether Nicotra. Carr, an assistant coach at Johns Hopkins during the 2022 season, is a two-time gold medalist with the U.S. women's team (2013, 2017) and currently plays in Athletes Unlimited. Huether Nicotra played in the national team program for a decade, winning gold medals in 2009 and 2013.

The national combine represents the second phase of the NTDP cycle. The players (listed below) were selected from a round of regional tryouts across the country or were members of the 2021 USA Select teams.

Following the combine, a total of 44 players will be named to USA Select teams at the U16 and U18 levels and will participate in the Brogden Cup featuring international competition the weekend of Oct. 14-16.

The National Team Development Program is supported by partners invested in the growth of the sport, including Cascade, Maverik, Game On mouthguards, MedStar Health, NCSA (Next College Student Athlete), Squad Locker and STX.

Following is a full list of players invited to the 2022 NTDP women's combine:

U16 Players
First Name Last Name High School Club
Madison Alaimo Wantagh (NY) Long Island Top Guns
Regan Backer Garden City (NY) Yellow Jackets
Millie Bartlett St. Ignatius College Preparatory School (CA) STEPS California
Kelly Blake Medfield (MA) Laxachussets
Anne Booth Niwot (CO) 3D Colorado
Bae Bounds Horace Greeley (NY) Prime Time
Zawadi Brown Neuqua Valley (IL) Lakeshore Lacrosse
Tess Calabria St. Anthony’s (NY) Long Island Yellow Jackets
Addison Carey Notre Dame Prep (MD) M&D
Madison Carroll Bryn Mawr School (MD) M&D
Madison Carter Elizabeth Seton (MD) UPROAR
Maeve Cavanaugh Archbishop Spalding (MD) M&D
Molly Chorin The Agnes Irwin School (PA) HHH Philly
Madeleine Chun Manhasset (NY) Long Island Yellow Jackets
Mackenzie Conley Mount De Sales Academy (MD) Heros
Sophia Conti Babylon (NY) Yellow Jackets Wiener
Mileena Cotter Salem (MI) Sky Walkers
Mackenzie Farley Linfield Christian (CA) STEPS California
Mae Flanagan The Hockaday School (TX) Grit Dallas
Aditi Foster William Penn Charter School (PA) HHH Philly
Ryann Frechette Bartram Trail (FL) M&D Orlando
Whitney Froeb San Francisco University (CA) STEPS California
Kayla Gilmore William Floyd (NY) Long Island Top Guns
Summer Glenday Darien (CT) CT Grizzlies
Gabby Greene Archbishop Spalding (MD) Integrity
Tiana Griffin Garrison Forest (MD) M&D
Sierra Harris Essex (VT) NE Oaks
Ava Harris Cheshire (CT) Nor'Easter Lacrosse Club
Sofia Herrera St. Paul's School for Girls (MD) M&D
Grace Holland Episcopal Academy (PA) HHH Philly
Hannah Hoyt Phillips Exeter Academy (NH) NH Tomahawks
Isabella Hughes Lake Highland Preparatory School (FL) M&D Orlando
Madisyn Jokerst Regis Jesuit (CO) Team 180
Carolyn Jones Conestoga (PA) Philly Blast
Hadley Keating Detroit Country Day School (MI) Mass Elite/Lacrosse Monkey
Megan Kenny St. Anthony’s (NY) Legacy lacrosse
Cassandra Kitchen Park School of Baltimore (MD) Sky Walkers
Ava Kitt IMG Academy (FL) Mad Dog West Elite
Elektra Koulouris Weddington (NC) M&D
Uma Kowalski Sparta (NJ) STEPS Elite
Natalie Kranick Heritage (NC) Team 91 Carolina
Lauren Lam St. Margaret’s Episcopal School (CA) Mad Dog West Elite
Gabby LaVerghetta Garrison Forest (MD) M&D
Livy LaVerghetta Garrison Forest (MD) M&D
Kiki Liebezeit Conestoga (PA) Big 4 HHH
Amelia LoPinto Manhasset (NY) Liberty
Bricín Mahoney Kent Denver School (CO) 3D Colorado
Shelby Manlove Sussex Academy (DE) M&D Shore
Emerson Martin Archbishop Spalding (MD) Integrity
Emmerson Martin Notre Dame Prep (MD) M&D
Calleigh Matthew Maryvale Preparatory School (MD) NEMS
Kenighan Mattice The Episcopal Academy (PA) HHH Philly
Ava Meyn Bayport - Blue Point (NY) Long Island Yellow Jackets
Grace Moore Palos Verdes (CA) Fire Lacrosse
Charlotte Morton Cherry Creek (CO) Team 180
Eliza Osburn Valor Christian (CO) Team 180
Lauren Park Bellevue (WA) STEPS California
Jocelyn Park Loyola Academy (IL) Team One Wildcat
Ceci Patterson New Canaan (CT) CT Grizzlies
Emma Penczek Manchester Valley (MD) M&D
Brianna Peters Baldwinsville (NY) Monster Elite
Morgan Quade Saints Peter & Paul (MD) M&D
Delaney Radin Long Beach (NY) Yellow Jackets Thorn
Madison Rassas Georgetown Visitation (D.C.) M&D
Lexi Reber Bryn Mawr School (MD) M&D
Alex Reilly Springside Chestnut Hill Academy (PA) Big 4 HHH
Kate Riley Summit High School (NJ) STEPS NJ
Lauren Riley Summit High School (NJ) STEPS NJ
Alexis Rodell Randolph (NJ) DEWLAX
Hannah Rudolph Our Lady of Good Counsel (MD) Sky Walkers
Sawyer Scarola Harborfields (NY) LI Top Guns
Remi Schaller The McDonogh School (MD) M&D
Chiara Scichilone American Heritage Delray (FL) Florida Select
Orly Sedransk Montclair Kimberley Academy (NJ) DEWLAX
Julie Shaughnessy Syosset (NY) Long Island Top Guns
Kaleigh Sommers Fairfield Ludlowe (CT) CT Grizzlies
Sadie Stafford Darien (CT) CT Grizzlies
Charlee Thomas Mount De Sales Academy (MD) C2 Lacrosse
Maryjane Timpanaro Ward Melville (NY) Team 91
Truus van Wees The Taft School (CT) CT Grizzlies
Riley Vasile St. Paul's School for Girls (MD) M&D
Sunnie Wang The Hockaday School (TX) Grit Dallas
Lydia Ward The John Carroll School (MD) Sky Walkers
Kayleigh White Glenelg High School (MD) Hoco

U18 Players
First Name Last Name High School Club
Ava Arceri Smithtown East (NY) Top Guns
Adele Atherton Head-Royce School (CA) STEPS California
Caitlin Barrett Manhasset (NY) LI Top Guns
Callie Batchelder The Governor's Academy (MA) MXB
Jaelyn Bennett The Lawrenceville School (NJ) DEWLAX
Sawyer Billings Cherry Creek (CO) 3D/JM3 National
Lucy Bishop Seattle Academy (WA) Puget Sound Select
Keira Biwer ThunderRidge (CO) Team 180
Alex Blake Medfield (MA) Mass Elite
Ava Bleckley Archbishop John Carroll (PA) Phantastix
Kaitlyn Carney Franklin (MA) Goldstar
Geneva Milch Cesoni West Ranch (CA) Mad Dog West Elite
Rowan Clancy Georgetown Visitation (D.C.) Capital Lacrosse Club
Giulia Colarusso Groton School (MA) Mass Elite
Lydia Colasante The Tatnall School (DE) All American Aim
Kylee Colbert North Shore (NY) Yellow Jackets
Anna Colpack Colorado Academy (CO) Team 180/JM3 Sports
Sophia Corretjer North Rockland (NY) Metro Lacrosse
Kate Demark Darien (CT) CT Grizzlies
Carlie Desimone Baldwinsville (NY) Salt City Snipers
Lindsey Devir Ridgewood (NJ) STEPS Elite NJ
Reagan Digby Valor Christian (CO) Sky Walkers
Lena Doreen Glenelg Country School (MD) Heros
Molly Driscoll Brooks School (MA) Mass Elite
Elizabeth Garcia Maryvale Preparatory School (MD) Sky Walkers
Sabine Godwin The Masters School (NY) Prime Time
Bella Goodwin The Pingry School (NJ) STEPS
Lauren Grady Albemarle (VA) Yellow Jackets South
Sydney Grogan Bedford High (NH) NH Tomahawks
Lauren Hall Sacred Heart Prep (CA) Verve
Ryan Hapgood Darien (CT) CT Grizzlies
Grace Hasselbeck Ensworth (TN) Mass Elite/NO EXCUSE
Gabby Hendricks Forest Hills Central (MI) Lacrosse Monkey
Kierstin Hillis Cincinnati Hills Christian Academy (OH) Summit Lacrosse
Samantha Hughes Castle View (CO) 3D Colorado/3D National
Chloe Humphrey Darien (CT) CT Grizzlies
Jaclyn Johns Blessed Trinity Catholic (GA) Eagle Stix
Camille Johnson Fairview (CO) Team 180
Taylor Lapointe George Steinbrenner (FL) Limitless Elite
Kennedy Meier New Trier (IL) Team One Wildcat
Meilani Molina Cathedral Catholic (CA) Sky Walkers
Lily Mosser Ponte Vedra (FL) M&D Orlando
Kelsey Neary John Hersey (IL) Lakeshore Lacrosse
Betty Nelson Columbine (CO) 3D Colorado
Kiki Norton Cranbrook (MI) DEWLAX
Regan O'Brien Bedford High (NH) NH Tomahawks
Meghan O'Hare St. Mary's (MD) Heros
Julia O’Connor Skaneateles (NY) Salt City Snipers
Liv Perriello Loomis Chaffee (CT) Prime Time
Ali Petrone Middlesex School (MA) Mass Elite
Juliette Piersol Tabor Academy (MA) 3D New England
Aliya Polisky Franklin (TN) Eagle Stix
Siena Puglisi Bishop Ireton (VA) Capital Lacrosse Club
Colette Quinn Darien (CT) CT Grizzlies
Reese Robinson McKinney North (TX) Grit Dallas
Abbi Rupnow Verona Area (WI) True Lacrosse
Annabella Schafer The Hill School (PA) NXT
Alex Scialdone Yorktown (NY) Prime Time
Addie Shevitz New Trier (IL) Team One Wildcats
Jenna Skibbe Lake Mary High School (FL) Storm Select Lacrosse
Katelyn Sullivan Patriot (VA) 3D Virginia
Julia Suriano Bryn Mawr School (MD) Sky Walkers
Kate Timarky Centereach (NY) Long Island Yellow Jackets
Alexa Vogelman Owen J. Roberts (PA) NXT
Cecelia Webb Summit High School (NJ) STEPS Elite NJ
Ellie White Notre Dame Prep (MD) Sky Walkers/Nation United